Skip to content

92 Rt 46

Pine Brook, NJ 07058

Built 1997
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 1996

Property Information

Block168
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningB4
Sq Footage---
Acreage11.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,400
80%
Improvement Value:$25,600
20%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,433+2.2%
2024$3,360+3.2%
2023$3,257+2.1%
2022$3,189+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3420, Page 94