Skip to content

11 Karen Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1955

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Aug 11, 2014

Property Information

Block170
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,256
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,500
44%
Improvement Value:$255,700
56%
Total Assessment$454,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,086+2.1%
2024$11,832+26.4%
2023$9,363+2.1%
2022$9,166+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,256DeedBook 22577, Page 1101Recorded8/18/2014

Property Built

Built

Year Built: 1955