Skip to content

44 Bloomfield Ave

Pine Brook, NJ 07058

Built 1933

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Aug 30, 1996

Property Information

Block170
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF G1 S
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,223
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
51%
Improvement Value:$167,900
49%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,151+2.1%
2024$8,959+3.2%
2023$8,683+2.1%
2022$8,501+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 4453, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1933