Skip to content

3 John St

Pine Brook, NJ 07058

Built 1915

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block172
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,540
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
64%
Improvement Value:$107,600
36%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,919+2.1%
2024$7,752+3.2%
2023$7,514+2.1%
2022$7,357+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915