Skip to content

17 John St

Pine Brook, NJ 07058

Built 1908

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jul 6, 2000

Property Information

Block172
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SF OB
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,776
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,200
46%
Improvement Value:$227,800
54%
Total Assessment$420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,176+2.1%
2024$10,941+3.2%
2023$10,605+2.1%
2022$10,382+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5211, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1908