Skip to content

56 Rt 46

Pine Brook, NJ 07058

Commercial

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Oct 1, 2015

Property Information

Block176
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
ZoningB3
Sq Footage2,552
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,100
40%
Improvement Value:$479,900
60%
Total Assessment$800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,288+2.1%
2024$20,840+3.2%
2023$20,200+2.1%
2022$19,776+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$940,000

From: JIFF ASSOCIATES I LIMITED PARTNERSH

To: NJ REALTY 3, LP

DeedBook 22802, Page 1266Recorded10/23/2015