Skip to content

60 Chapin Rd

Pine Brook, NJ 07058

Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$12,300,000
Last Sale Date
Oct 24, 2025

Property Information

Block183
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
ZoningI1A
Sq Footage---
Acreage13.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,207,900
5%
Improvement Value:$24,992,100
95%
Total Assessment$26,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$380,257+2.1%
2024$372,255+3.2%
2023$360,823+2.1%
2022$353,249+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$12,300,000
DeedBook 25011, Page 357Recorded11/10/2025