Skip to content

21 Heritage Ct

Towaco, NJ 07082

Built 1991

Last Sale Price
$203,023
Last Sale Date
Apr 2, 2014

Property Information

Block39.09
Lot12.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class10
Description3BDR M MTLAUREL
Dwellings1
ZoningAH2
Sq Footage936
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
13%
Improvement Value:$119,000
87%
Total Assessment$137,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,657+2.2%
2024$3,580+3.1%
2023$3,472+2.1%
2022$3,402+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$122,423
DeedBook 20544, Page 555

Property Sale

Sale
$108,338
DeedBook 5147, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1991