Skip to content

84 Washington Ct

Towaco, NJ 07082

Built 1992

Last Sale Price
$146,115
Last Sale Date
Aug 18, 2022

Property Information

Block39.10
Lot4.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class10
Description3BDR L MTLAUREL
Dwellings1
ZoningAH2
Sq Footage936
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,000
21%
Improvement Value:$69,200
79%
Total Assessment$87,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,327+2.1%
2024$2,279+3.1%
2023$2,210+2.1%
2022$2,165+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$146,115
Sq Ft936DeedBook 24521, Page 826Recorded11/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1992