Skip to content

10 Springbrook Rd West

Montville, NJ 07045

Built 1992

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 30, 2006

Property Information

Block76.01
Lot10.10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class37
DescriptionABERDEEN
Dwellings1
ZoningAH2
Sq Footage1,674
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
43%
Improvement Value:$175,800
57%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,249+2.2%
2024$8,075+3.1%
2023$7,829+2.1%
2022$7,671+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 20562, Page 464

Property Built

Built

Year Built: 1992