Skip to content

29 Tulip AveBudd Lake, NJ 07828

Built 1936

Last Sale Date
Aug 8, 2024

Property Information

Block3509
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMount Olive Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF OB
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage880
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,300
64%
Improvement Value:$63,700
36%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,918+6.3%
2024$5,568-2.2%
2023$5,694+1.4%
2022$5,614+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1936