Skip to content

7 Roy StDover, NJ 07801

Built 1955

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 30, 2001

Property Information

Block10101
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,656
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
57%
Improvement Value:$164,900
43%
Total Assessment$379,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,943+4.2%
2024$8,586+6.9%
2023$8,032+1.9%
2022$7,884+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5370, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1955