Skip to content

3 Roy StDover, NJ 07801

Built 1959

Last Sale Price
$418,500
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block10101
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,858
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,000
43%
Improvement Value:$277,900
57%
Total Assessment$488,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,589+4.0%
2024$11,147+9.7%
2023$10,157+2.0%
2022$9,961+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$418,500
Sq Ft1,858DeedBook 24092, Page 949Recorded4/7/2021

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5648, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1959