Skip to content

433 Rockaway RdDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block10202
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,489
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,200
48%
Improvement Value:$220,000
52%
Total Assessment$419,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,828+4.0%
2024$9,446+5.8%
2023$8,926+1.9%
2022$8,756+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961