Skip to content

441 Rockaway RdDover, NJ 07801

Built 1950

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Aug 15, 2016

Property Information

Block10202
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,548
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,200
53%
Improvement Value:$172,200
47%
Total Assessment$366,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,564+4.2%
2024$8,221+6.5%
2023$7,719+1.9%
2022$7,574+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 22979, Page 1562Recorded9/7/2016

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 21848, Page 1325

Property Built

Built

Year Built: 1950