Skip to content

449 Rt 46Rockaway, NJ 07866

Commercial

Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Nov 2, 2021

Property Information

Block10205
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$825,000
84%
Improvement Value:$161,400
16%
Total Assessment$986,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,320+1.1%
2024$25,054+2.1%
2023$24,546-0.0%
2022$24,558+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,275,000
DeedBook 24398, Page 495Recorded5/2/2022

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 21636, Page 1601

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5347, Page 254