Skip to content

13 Mt Prospect AveDover, NJ 07801

Built 1930

Last Sale Price
$344,900
Last Sale Date
Dec 15, 2004

Property Information

Block10305
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page103

Building Details

Building Class17
Description2SSG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,183
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,800
47%
Improvement Value:$225,200
53%
Total Assessment$425,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,046+4.1%
2024$9,646+6.3%
2023$9,070+2.0%
2022$8,889+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$344,900
DeedBook 6280, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1930