Skip to content

2 Sylvan WayDover, NJ 07801

Built 1970

Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Aug 10, 2020

Property Information

Block10401
Lot22
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,600
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,200
55%
Improvement Value:$211,200
45%
Total Assessment$472,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,392+3.9%
2024$10,968+6.5%
2023$10,302+1.7%
2022$10,131+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$392,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 23885, Page 1385Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 22111, Page 147

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4769, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1970