Skip to content

316 Daniel StDover, NJ 07801

Built 1975

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Jun 15, 2016

Property Information

Block10402
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,584
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,200
59%
Improvement Value:$183,500
41%
Total Assessment$452,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,897+3.9%
2024$10,486+6.7%
2023$9,831+1.6%
2022$9,674+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 22939, Page 195Recorded7/7/2016

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 21807, Page 1262

Property Built

Built

Year Built: 1975