Skip to content

6 Morris StRockaway, NJ 07866

Built 1975

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block10403
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,784
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
52%
Improvement Value:$202,200
48%
Total Assessment$419,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,560+3.4%
2024$9,249+5.4%
2023$8,778+1.9%
2022$8,611+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975