Skip to content

2 Morris StRockaway, NJ 07866

Built 1978

Last Sale Price
$511,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block10403
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,782
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,400
44%
Improvement Value:$278,500
56%
Total Assessment$496,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,682+3.3%
2024$11,312+22.5%
2023$9,235+1.9%
2022$9,063+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$511,000
Sq Ft1,782DeedBook 24169, Page 832Recorded7/8/2021

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 23135, Page 93Recorded6/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 1978