Skip to content

468 Herrick DrDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Feb 19, 2013

Property Information

Block10503
Lot22
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,932
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,500
54%
Improvement Value:$210,900
46%
Total Assessment$462,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,151+4.0%
2024$10,727+6.7%
2023$10,055+1.7%
2022$9,884+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 22262, Page 1397

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5854, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1961