Skip to content

123 Highview TerDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 31, 1997

Property Information

Block10504
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,737
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,400
62%
Improvement Value:$155,200
38%
Total Assessment$405,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,777+4.0%
2024$9,399+7.5%
2023$8,741+1.7%
2022$8,597+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4613, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1961