Skip to content

103 Highview TerDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Apr 27, 2000

Property Information

Block10504
Lot22
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,752
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,900
57%
Improvement Value:$180,900
43%
Total Assessment$418,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,100+4.0%
2024$9,711+6.9%
2023$9,082+1.7%
2022$8,926+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 5173, Page 131

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4288, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1961