Skip to content

492 Herrick DrDover, NJ 07801

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2007

Property Information

Block10504
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,383
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,400
58%
Improvement Value:$180,400
42%
Total Assessment$430,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,382+4.0%
2024$9,982+7.1%
2023$9,317+1.7%
2022$9,162+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959