Skip to content

28 Taylor StDover, NJ 07801

Built 1956

Last Sale Price
$213,850
Last Sale Date
Dec 27, 2001

Property Information

Block10602
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,904
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,500
55%
Improvement Value:$198,700
45%
Total Assessment$439,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,282+3.9%
2024$9,892+6.9%
2023$9,258+1.7%
2022$9,103+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$213,850
DeedBook 5540, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1956