Skip to content

40 Daniel StDover, NJ 07801

Built 1957

Last Sale Price
$177,250
Last Sale Date
Jun 14, 1996

Property Information

Block10804
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,972
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,300
53%
Improvement Value:$215,900
47%
Total Assessment$459,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,025+3.9%
2024$10,614+6.4%
2023$9,973+1.7%
2022$9,804+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$177,250
DeedBook 4393, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1957