Skip to content

22 Slope DrDover, NJ 07801

Built 1968

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Mar 27, 2022

Property Information

Block10604
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,497
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,900
61%
Improvement Value:$174,500
39%
Total Assessment$443,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,456+3.9%
2024$10,063+9.0%
2023$9,235+4.1%
2022$8,870+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$451,000
Sq Ft1,497DeedBook 24400, Page 523Recorded5/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1968