Skip to content

20 Crestmont DrDover, NJ 07801

Built 1968

Last Sale Price
$379,900
Last Sale Date
Jun 3, 2015

Property Information

Block10604
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,732
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,600
55%
Improvement Value:$204,300
45%
Total Assessment$457,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,820+3.9%
2024$10,417+5.7%
2023$9,856+3.8%
2022$9,492+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$379,900

From:

To:

Sq Ft1,732DeedBook 22723, Page 328Recorded6/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1968