Skip to content

35 Conger StDover, NJ 07801

Built 1944

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block10609
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,228
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,900
60%
Improvement Value:$140,800
40%
Total Assessment$353,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,177+4.0%
2024$7,862+5.7%
2023$7,436+6.7%
2022$6,969+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1944