Skip to content

5 Crestmont DrDover, NJ 07801

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2013

Property Information

Block10705
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,047
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,200
48%
Improvement Value:$266,900
52%
Total Assessment$514,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,128+3.7%
2024$11,693+4.9%
2023$11,142+3.6%
2022$10,756+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 3934, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1971