Skip to content

62 Conger StDover, NJ 07801

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2005

Property Information

Block10601
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,004
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,900
55%
Improvement Value:$210,300
45%
Total Assessment$469,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,089+3.8%
2024$10,685+5.5%
2023$10,126+5.1%
2022$9,637+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 5963, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1968