Skip to content

119 Oak StDover, NJ 07801

Built 1958

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 18, 2023

Property Information

Block10707
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,044
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,100
54%
Improvement Value:$223,100
46%
Total Assessment$483,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,182+3.8%
2024$10,772+5.5%
2023$10,211+3.8%
2022$9,841+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,044DeedBook 24697, Page 1680Recorded12/28/2023

Property Sale

Sale
$291,500
DeedBook 5439, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1958