Skip to content

16 Mekeel DrDover, NJ 07801

Built 1966

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Jun 20, 2018

Property Information

Block10707
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,248
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
62%
Improvement Value:$158,600
38%
Total Assessment$416,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,807+3.9%
2024$9,439+6.1%
2023$8,894+4.0%
2022$8,551+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$316,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 23382, Page 346Recorded7/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1966