Skip to content

7 Sampson AveDover, NJ 07801

Built 1928

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Dec 13, 2019

Property Information

Block10708
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,320
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
57%
Improvement Value:$129,200
43%
Total Assessment$297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,020+4.2%
2024$6,736+0.7%
2023$6,692+5.4%
2022$6,347+2.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,320DeedBook 24407, Page 1387Recorded5/13/2022

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 22421, Page 1353Recorded9/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1928