Skip to content

29 Mekeel DrDover, NJ 07801

Built 1967

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block10708
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,222
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$271,100
59%
Improvement Value:$188,400
41%
Total Assessment$459,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,846+3.9%
2024$10,444+5.9%
2023$9,862+3.9%
2022$9,489+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967