Skip to content

149 Birch StDover, NJ 07801

Built 1960

Last Sale Price
$557,500
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block10708
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,248
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,400
57%
Improvement Value:$203,200
43%
Total Assessment$473,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,784+3.9%
2024$9,415+6.4%
2023$8,846+1.4%
2022$8,728+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$557,500
Sq Ft1,248DeedBook 24732, Page 1641Recorded4/8/2024

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 23808, Page 1852Recorded7/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960