Skip to content

69 Taylor StDover, NJ 07801

Built 1957

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Oct 15, 2012

Property Information

Block10801
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,879
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,000
56%
Improvement Value:$189,500
44%
Total Assessment$430,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,379+3.9%
2024$9,987+6.8%
2023$9,351+1.7%
2022$9,196+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 22181, Page 159

Property Sale

Sale
$322,000
DeedBook 21767, Page 1536

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6523, Page 94

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 5235, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1957