Skip to content

8 Rose CtDover, NJ 07801

Built 1967

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block10801
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,028
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,500
50%
Improvement Value:$270,400
50%
Total Assessment$540,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,382+3.8%
2024$11,931+5.3%
2023$11,332+3.7%
2022$10,926+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967