Skip to content

52 Taylor StDover, NJ 07801

Built 1957

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jan 22, 2016

Property Information

Block10803
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,252
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,500
65%
Improvement Value:$129,400
35%
Total Assessment$369,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,912+4.0%
2024$8,567+7.8%
2023$7,949+1.6%
2022$7,821+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 22854, Page 920Recorded2/2/2016

Property Built

Built

Year Built: 1957