Skip to content

72 Taylor StDover, NJ 07801

Built 1957

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 16, 2003

Property Information

Block10803
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,632
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,500
56%
Improvement Value:$186,500
44%
Total Assessment$427,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,269+3.9%
2024$9,879+6.8%
2023$9,246+1.7%
2022$9,091+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 5300, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1957