Skip to content

583 Herrick DrDover, NJ 07801

Built 1958

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block10804
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,796
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,400
60%
Improvement Value:$159,000
40%
Total Assessment$397,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,579+4.0%
2024$9,208+7.3%
2023$8,585+1.7%
2022$8,441+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958