Skip to content

56 Hickory Hill CtRockaway, NJ 07866

Built 1997

Last Sale Price
$159,924
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block11006
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class35
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,434
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
50%
Improvement Value:$203,000
50%
Total Assessment$403,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,295+4.3%
2024$8,914+7.1%
2023$8,324-7.2%
2022$8,969+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$159,924
Sq Ft1,434DeedBook 24851, Page 1179Recorded12/12/2024

Property Sale

Sale
$324,750
DeedBook 21019, Page 1580

Property Sale

Sale
$293,500
DeedBook 5869, Page 66

Property Sale

Sale
$212,750
DeedBook 5121, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1997