Skip to content

28 Heritage WayRockaway, NJ 07866

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 24, 2008

Property Information

Block11010
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class35
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,434
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
48%
Improvement Value:$216,800
52%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,551+4.1%
2024$9,176+6.6%
2023$8,608-7.0%
2022$9,253+2.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 20543, Page 1182

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5994, Page 9

Property Sale

Sale
$80,175
DeedBook 4718, Page 2

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$160,576
DeedBook 3914, Page 84