Skip to content

14 Heritage WayRockaway, NJ 07866

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2024

Property Information

Block11010
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page110

Building Details

Building Class35
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningRMF8
Sq Footage1,644
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
42%
Improvement Value:$275,700
58%
Total Assessment$475,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,856+4.0%
2024$10,438+3.5%
2023$10,081-0.1%
2022$10,091+2.1%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4312, Page 231

Property Sale

Sale
$161,990
DeedBook 3935, Page 284