Skip to content

13 Miller AveRockaway, NJ 07866

Built 1978

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Oct 25, 2013

Property Information

Block11108
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,794
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,100
43%
Improvement Value:$322,900
57%
Total Assessment$568,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,676+3.1%
2024$13,264+4.7%
2023$12,672+1.9%
2022$12,441+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft1,794DeedBook 22450, Page 847Recorded11/6/2013

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 6303, Page 81

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 4607, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1978