Skip to content

20 Arlene DrRockaway, NJ 07866

Built 1985

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block11108
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,418
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,100
33%
Improvement Value:$499,300
67%
Total Assessment$744,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,440+3.1%
2024$16,912+3.9%
2023$16,270+1.9%
2022$15,961+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft2,418DeedBook 23396, Page 1288Recorded8/13/2018

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4708, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1985