Skip to content

35 Lenox RdRockaway, NJ 07866

Built 1992

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 1, 2015

Property Information

Block11116
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,405
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,500
36%
Improvement Value:$432,300
64%
Total Assessment$677,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,202+3.1%
2024$15,710+7.1%
2023$14,670+1.9%
2022$14,398+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,405DeedBook 22732, Page 843Recorded6/24/2015

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 5420, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1992