Skip to content

9 Kings RdRockaway, NJ 07866

Built 1975

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 27, 2000

Property Information

Block11112
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,286
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$253,300
45%
Improvement Value:$313,800
55%
Total Assessment$567,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,269+3.7%
2024$12,797+5.6%
2023$12,121+1.9%
2022$11,898+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5306, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1975