Skip to content

23 Kings RdRockaway, NJ 07866

Built 1975

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 8, 2020

Property Information

Block11112
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,202
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,100
45%
Improvement Value:$308,800
55%
Total Assessment$558,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,071+3.7%
2024$12,606+5.7%
2023$11,931+1.9%
2022$11,711+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,202DeedBook 23847, Page 925Recorded8/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1975